- Fotografie 4
- Video 0
- Pamětnické klipy 3
- Příběhy 20. století 2
Narozen roku 1929, židovského původu. Vězněn v Terezíně, Osvětimi, Gross-Rosenu, z rodiny přežil válku pouze on. V letech 1959–1965 registrován jako spolupracovník StB, v 70. letech chartista, disident a odpůrce režimu.
Toman Brod se narodil roku 1929 v Praze v židovské rodině. V červenci 1942 byl s bratrem a maminkou deportován do Terezína. V prosinci 1943 byli všichni tři zařazeni do transportu, který směřoval do Osvětimi. V tzv. dětském táboře v bloku B2b Brod přežil až do června roku 1944, kdy se štěstím prošel Mengeleho selekcí a byl přemístěn do mužské části tábora. V říjnu 1944 prošel další selekcí a dostal se na práci do říše, do pracovního tábora Gross-Rosen, kde však byly ještě horší podmínky než v mužském táboře v Osvětimi. Bratr a maminka holocaust nepřežili. Po osvobození prodělal tyfus a po návratu do Prahy tuberkulózu. Po válce Toman Brod vstoupil do KSČ. K jeho složitému osudu patří i skutečnost, že je registrován jako spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti v letech 1959-1965. Na rozdíl od jiných Brod svou minulost nezlehčuje ani nezapírá. Koncem 60. let našel sílu se totalitnímu režimu vzepřít a byl vyhozen ze zaměstnání i z KSČ. Živil se jako čerpač vody a taxíkář, podepsal Chartu 77. Patří k významným českým historikům, vydal knihu vzpomínek pod názvem „Ještě že člověk neví, co ho čeká“.
Fotografie

Toman Brod se starším bratrem Hanušem. Zatímco Toman byl podle svých slov vzteklé dítě, Hanuš byl rozvážný a velice nadaný. Za války bohužel zahynul.

Fotografie Tomana Broda z roku 1941, kdy museli Židé v protektorátu povinně začít nosit žlutou hvězdu.

Po válce Toman Brod vstoupil do komunistické strany, a v letech 1959-1965 je dokonce registrován jako spolupracovník StB.

Na rozdíl od jiných však Brod o své minulosti otevřeně hovoří a nezlehčuje ji. V 70. letech se z něj stal odpůrce režimu a chartista.
Pamětnické klipy

Jedeme do Terezína!
Holokaust | Archiv Paměti národaToman Brod odjel s matkou a bratrem v roce 1942 do Terezína. Jako malý kluk si při nástupu do vlaku tehdy ještě neuvědomoval, jak tragická tato cesta bude.

Wartburgy zaplavují Prahu
Pád komunistického režimu | Archiv Paměti národaNa podzim 1989 se hroutil komunistický režim v celé východní Evropě. Toman Brod vzpomíná na Němce z NDR, kteří v Praze obléhali velvyslanectví západního Německa.

Procházkovým tempem do plynových komor
Holokaust | Archiv Paměti národaToman Brod přežil vyhlazovací tábor Osvětim a může o něm podat svědectví. Vypráví, jaké to bylo, když do Osvětimi přijely transporty, a že lidé, kteří šli vstříc své smrti v plynových komorách, netušili nic o svém hrozném osudu.