V roce 1938 se rozhodl odejít se svým přítelem Jozefem Gabčíkem do zahraničí, aby mohli bojovat proti nacismu. Podílel se na obraně Francie, byl však zajat. Po atentátu na Heydricha byl zadržen znovu.

Jan Dorúšek se narodil v roce 1920 na západním Slovensku. Na Silvestra 1938 se seznámil s Jozefem Gabčíkem, se kterým v následujícím roce odešel do ciziny. Přes Polsko se oba dostali do Francie, kde vstoupili do cizinecké legie a s ní potom dále do severní Afriky. Po vypuknutí války mezi Francií a Německem se ale jejich cesty rozdělily. Jan Dorúšek se přidal k československé jednotce ve Francii a podílel se na obraně Francie před Němci. Byl však zajat a dostal se do rakouského zajateckého tábora Gleisendorfu. Spolu s přáteli se z něj pokusil uprchnout, útěk se však nezdařil. Byl převezen na Slovensko, kde si odpykal zbytek svého trestu. Kvůli pobytu v zajateckém táboře a ve vězení byl označován za „nespolehlivého“. Když pak přišel atentát na Heydricha, šel Jan Dorúšek do vězení znovu, naštěstí byl brzy propuštěn. Po celý život pracoval manuálně.

Heydrichiáda

Zatkli mě kvůli Heydrichovi

Heydrichiáda | Archiv Paměti národa

Když byl proveden atentát na Heydricha, zpravodajské služby dobře věděly, že Jan Dorúšek kdysi utíkal s Gabčíkem přes hranice – a přišly si pro něj.