- Fotografie 4
- Video 0
- Pamětnické klipy 3
- Příběhy 20. století 0
Nadaný sportovec, po únoru 1948 zatčen, odsouzen k šesti letům těžkého žaláře, mučen ve vězení, mimo jiné obviněn z členství ve skupině Milady Horákové.
JUDr. Jan Haluza se narodil roku 1914 ve Šternově, dnešním Újezdu u Brna. Těsně před německou okupací Československa v roce 1939 promoval na brněnské právnické fakultě. Od mládí se intenzivně věnoval sportu, stala se z něj atletická legenda, přivezl si medaile z katolických olympiád ve Vídni a Lublani, vybojoval mnoho rekordů a mistrovských titulů. Běhal za Atletický klub Baťa Zlín, kde se setkal s Emilem Zátopkem a stal se jeho prvním a jediným trenérem. Po válce se zapojil do politiky. Stal se členem Československé strany lidové a předsedou Krajského výboru lidové mládeže Zlínska. Pak přišel únor 1948 a KSČ mu nabídla členství – které odmítl. Následně byl zatčen, obviněn ze zločinu přípravy úkladů o republiku a z hospodářské špionáže a odsouzen k šesti letům těžkého žaláře. Pak ho komunisté ještě obvinili z členství ve skupině doktorky Milady Horákové a mučili ho elektrickým proudem. Toto vyšetřování nakonec nepřineslo žádné nové poznatky a bylo ukončeno. Kromě několika věznic prošel mnoha lágry „jáchymovského pekla“, například Vykmanovem, Eliášem, Mariánskou. V táboře Bratrství ho obvinili ze špionáže na Jáchymovsku, za což mu hrozil „frak“, trest smrti. Při vyšetřování jáchymovské špionáže se nakazil tyfem a po 22 dnech v obluzení ztratil paměť. Po propuštění na svobodu v roce 1954 ho nadále sledovala StB a vyhrožováním přesvědčovala k podepsání spolupráce. Řadu let vykonával doktor Haluza podřadná povolání a teprve v 60. letech se mohl začít věnovat právnické praxi. Po listopadu 1989 byl oceněn řadou vyznamenání, např. Zlatou medailí za čestný běh životem. Dnes se s manželkou věnují besedám s mládeží.
Fotografie

„Ali“ Jan Haluza se v mládí intenzivně věnoval sportu. V Atletickém klubu Baťa Zlín se setkal s Emilem Zátopkem, stal se jeho prvním a posledním trenérem.


Na stupni vítězů. Jan Haluza vybojoval mnoho rekordů a mistrovských titulů, mimo to ale ještě před válkou vystudoval brněnskou právnickou fakultu.

JUDr. Jan Haluza se mohl věnovat právnické praxi až od 60. let.
Pamětnické klipy

Elektrický proud jako donucovací metoda
Politické procesy a političtí vězni | Archiv Paměti národaVyšetřovatelé v Uherském Hradišti ho mučili elektrickým proudem.

Frak znamená smrt
Politické procesy a političtí vězni | Archiv Paměti národaJan Haluza popisuje výslech v táboře Bratrství: byl obviněn z „jáchymovské špionáže“ a vyšetřovatel mu sliboval „frak“ – rozsudek smrti.

Opalování svíčkami
Politické procesy a političtí vězni | Archiv Paměti národaZažil také tzv. křížový výslech – opalování svíčkami, čímž měl vězeň ztratit paměť. Protože byl obviněn ze dvou případů (tím druhým bylo členství ve skupině Milady Horákové), byl týrán obzvlášť brutálně.