- Fotografie 3
- Video 0
- Pamětnické klipy 5
- Příběhy 20. století 0
Narozen roku 1922 na Podkarpatské Rusi. Vězeň gulagu, veterán z východní fronty, za války přišel o ruku.
Vasil Korol se narodil 15. prosince 1922 ve Volovém na Podkarpatské Rusi. V říjnu 1939 se rozhodl utéct před Maďarsko do Sovětského svazu. Byl však chycen sovětskými pohraničníky a odsouzen ke třem letům vězení za ilegální překročení státní hranice. Tímto způsobem se dostal do gulagu. Ve velice tvrdých podmínkách pracoval na stavbě železnice do Vorkuty až do dubna 1943, kdy byl propuštěn a vstoupil do československé zahraniční armády. První boje zažil jako dělostřelec u Kyjeva. Dále se účastnil bitev u Rudy, Bílé Cerkve, Žaškova, Ostrožan a dalších. S přibývajícími zkušenostmi povýšil na velitele děla. Během Karpatsko-dukelské operace přišel o ruku, následkem čehož byl po válce uznán stoprocentním válečným invalidou. Až do roku 1989 nesměl svobodně hovořit o tom, jaké to v sovětském gulagu bylo. Pracoval v trafice na pražském Smíchově. Nyní žije v Domově péče o válečné veterány v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a je aktivním členem Obce legionářské.
Fotografie

Vasil Korol v roce 1945. Ačkoliv to není na fotografii vidět, pan Korol nemá ruku – přišel o ni v bojích na Dukle.

Vasil Korol získal za odvahu projevenou ve válce mnoho vyznamenání, např. dva Válečné kříže, Medaili Za zásluhy, Medaili Za chrabrost, Rudou hvězdu...

Pan Korol dožil v Domově péče o válečné veterány v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
Pamětnické klipy

Co od Sovětského svazu čekal a proč tam šel
Zahraniční odboj | Archiv Paměti národaVasil Korol vysvětluje, proč odešel do Sovětského svazu – chtěl bojovat za svobodné Československo.

Spánek v mrazu
Čechoslováci v gulagu | Archiv Paměti národaVězeň gulagu Vasil Korol si jednou, když pracoval ve čtyřicetistupňových mrazech a byl velmi ospalý, vzpomněl na starého ruského legionáře, jenž mu v dětství o smrti umrznutím povídal.


Z gulagu do armády
Čechoslováci v gulagu, Zahraniční odboj | Archiv Paměti národaKdyž se v Sovětském svazu začala utvářet čs. vojenská jednotka, mnoho Čechoslováků vězněných v gulagu s radostí uvítalo možnost připojit se k ní.

Ruka zůstala na Dukle
Zahraniční odboj | Archiv Paměti národaPři jedné z bitev na Dukle přišel Vasil Korol o ruku.

Pracoval jsem ve spřátelené zemi
Čechoslováci v gulagu | Archiv Paměti národaZa minulého režimu nesměl Vasil Korol říkat pravdu o tom, že byl vězněn v sovětském gulagu.