Narozen roku 1918, veterán ze západní i východní fronty, po roce 1948 perzekvován komunistickým režimem, devět let vězněn ve Valdicích, na Mírově, v Leopoldově, na Bytízu.

Tomáš Sedláček se narodil 8. ledna 1918 ve Vídni, dětství prožil v Toušeni, vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě, už v roce 1938 sloužil v hodnosti poručíka v liberecké posádce. Roku 1940 utekl tzv. balkánskou cestou do Francie, později byl evakuován do Anglie, kde prošel výsadkářskými kurzy. V roce 1944 byl rozkazem československého ministerstva národní obrany převelen na východní frontu – na Duklu a pak do týlu nepřítele na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Po válce působil jako profesor na Vojenské akademii v Praze. Roku 1951 byl tehdejší major Sedláček zatčen za údajné spiknutí. Mučili ho v proslulém Domečku, ve vyšetřovně v Kapucínské ulici v Praze. Devět dnů a nocí Tomáš Sedláček nesměl spát, na samotce musel stále chodit. Odsoudili ho k doživotnímu vězení, drželi ve Valdicích, na Mírově, v Leopoldově, na Bytízu. Po amnestii v roce 1960 pracoval jako stavební dělník, později jako projektant-asistent. Dnes má Tomáš Sedláček hodnost generálporučíka ve výslužbě.

Protektorát Čechy a Morava

Vznik protektorátu očima studentů Vojenské akademie

Protektorát Čechy a Morava | Archiv Paměti národa

V roce 1939 studoval Tomáš Sedláček na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě. Vypráví, jak to ve škole vypadalo 15. března 1939, když Němci zahájili okupaci Československa.

Zahraniční odboj

Zásobování na Dukle

Zahraniční odboj | Archiv Paměti národa

První úkol, kterým byl Tomáš Sedláček na Dukle pověřen, bylo zajistit zásobování střelivem pro vojáky, kteří byli v boji.

Politické procesy a političtí vězni

„Vydržet!“

Politické procesy a političtí vězni | Archiv Paměti národa

Roku 1950 byl Tomáš Sedláček zatčen. Vypráví o tom, jak se mu podařilo vydržet samotku a vyšetřovací vazbu.

Politické procesy a političtí vězni

Rozhovor s Jaroslavem Řičicou

Politické procesy a političtí vězni | Archiv Paměti národa

Rozhovor s Jaroslavem Řičicou, který Tomáše Sedláčka brutálně vyšetřoval v Domečku na Pražském hradě. Jaroslav Řičica to však popírá, údajně si na nic nepamatuje.

Příběh generála Tomáše Sedláčka I

Příběh generála Tomáše Sedláčka II