- Fotografie 10
- Video 1
- Pamětnické klipy 14
- Archivní klipy 0
- Příběhy 20. století 1
Prakticky bezprostředně po okupaci Československa nacistickým Německem v březnu 1939 se začal utvářet československý domácí odboj.
Můžeme rozlišit dva jeho proudy – demokratický a komunistický, který se aktivizoval až poté, co Německo v roce 1941 napadlo Sovětský svaz. V rámci demokratického odboje působilo několik skupin: Politické ústředí, které se ustavilo už krátce po Mnichovu, levicově orientovaný Petiční výbor Věrni zůstaneme, v organizaci Obrana národa byli aktivní zejména příslušníci někdejší československé armády (v jejím rámci zpočátku působili také slavní Tři králové – Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek). V roce 1940 byly tyto organizace částečně gestapem rozehnány, proto společně vytvořily jeden orgán, který je zastřešoval – Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD). Jeho hlavním úkolem bylo koordinovat odbojovou činnost v protektorátu, udržoval také rádiové spojení s exilovou vládou v Londýně, které předával zpravodajské informace.
V létě 1941 bylo ustanoveno II. ilegální vedení KSČ v čele s Janem Zikou, které společně s ÚVOD koordinovalo svůj postup v rámci Ústředního národního revolučního výboru. Domácí odboj však byl po uvedení Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora vystaven ze strany německých bezpečnostních orgánů velkému tlaku, který vyvrcholil po úspěšném atentátu na Heydricha v květnu 1942. Domácí odboj tak byl silně zdecimován a trvalo poměrně dlouhou dobu, než se opět zformoval. Největší organizací se postupně stala Rada tří, významný byl například také Předvoj, organizovaný komunistickou a evangelickou mládeží. V této době také nabývá na intenzitě partyzánský boj, především v horských oblastech a na Vysočině. Do činnosti domácího odboje se zapojují paradesantní výsadky ze západu i z východu – zatímco západní odboj se spíše soustředil na vytváření podmínek pro celonárodní povstání, úkolem komunistického odboje bylo usnadnění postupu Rudé armády a rychlé osvobození republiky.
Fotografie


1. čs partyzánská brigáda Jana Žižky 1944

Časopis V boj! byl jedním z nejvýznamnějších časopisů, který v českém odboji vznikl. Vydávali ho Viktor Preissig, český malíř, a jeho dcera Irena Bernášková. Oba byli za války umučeni.

Petschkův palác se stal po vzniku Protektorátu hlavním sídlem gestapa u nás. Odehrávaly se v něm strašlivé výslechy odbojářů, mnoho z nich zde bylo umučeno.

partyzánzský průkaz vydaný jako osvědčení domácího odboje



Obec vypálilo přepadové komando SS 5. května 1945.

Emílie se svým manželem pomáhali parašutistům s výsadku Silver A. Oba byli zatčeni Gestapem, manžel popraven a Emílie zemřela po několika měsících v Osvětimi.

Unikátní dokument. Běžně se úmrtní listy lidem z koncentračních táborů nevydávaly.
Video
Jaryna Mlchová: Člověk zežloutne a nemůže jít do transportu
()Pamětnické klipy

Konfident musí být odstraněn
Leopold Färber | Archiv Paměti národaHistorka s konfidentem. Jak Hurvínek dopomohl tomu, že konfident, který donášel na boskovické odbojáře gestapu, byl zlikvidován.

Spojkou v odboji
Leopold Färber | Archiv Paměti národaLeopold Färber se za války zapojil do odboje jako spojka, byl to malý, nenápadný kluk, a koho by napadlo, že přenáší důležité informace?

Zatýkání odbojářů
Libuše Nachtmannová | Archiv Paměti národaLibuši Nachtmannovou zřejmě někdo gestapu nahlásil. Přišli si pro ni a vyslýchali ji. Vypráví o tom, jak takový výslech na gestapu vypadal.

Svobodu měli vojáci rádi
Bedřich Seliger | Archiv Paměti národaBedřich Seliger patřil k vojákům, kteří vstoupili do čs. vojenské jednotky v Sovětském svazu na samém jejím počátku. Z tohoto pohledu popisuje jejího velitele Ludvíka Svobodu.

Partyzáni na Moravě
Božena Húšťová | Archiv Paměti národaVe Vizovických vrších a v Beskydech se na přelomu let 1944 a 1945 pohybovala 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky pod velením majora Dajana Bajanoviče Murzina. Božena Húšťová vypráví, jak jim místní lidé pomáhali.

Čeští konfidenti
Božena Húšťová | Archiv Paměti národaBožena Húšťová vypráví o tom, jak na Ploštinu přišli konfidenti gestapa, aby získali informace o pohybu partyzánských skupin.

Vypálení Ploštiny
Božena Húšťová | Archiv Paměti národaObyvatelé Ploštiny byli spojkou varováni, že se blíží gestapo. Chtěli tedy rychle zamést všechny stopy po partyzánech a mysleli, že když Němci nic nenajdou, zase odejdou. Němci však osadu vypálili.

Příhoda s německým vojákem
Vlasta Kočí | Archiv Paměti národaVlasta Kočí hovoří o své příhodě s německým vojákem. Právě, když nesla granáty, chtěl jí galantně vzít košík.

Zapojení do odboje
Vladimír Maděra | Archiv Paměti národaVladimír Maděra pocházel ze stejné vesnice jako vysoce postavený činitel v rámci Obrany národa. Tak začal s Obranou národa spolupracovat. Vypráví o tom, co pro tuto organizaci všechno dělal.

Tajný útěk do zahraničí
Vladimír Maděra | Archiv Paměti národaAsi po roce činnosti pro Obranu národa se ukázalo, že další setrvání v protektorátu může být pro Vladimíra Maděru životu nebezpečné. Ze dne na den se tedy musel nachystat na útěk do zahraničí.

Na vojáky s klackem
Josef Hasinec | Archiv Paměti národaJosef Hasinec měl pro strach uděláno. Když mu bylo 17 let, zajal na Podkarpatské Rusi jen s klackem dva ozbrojené maďarské vojáky.

Setkání s partyzány
Andrej Gjurič | Archiv Paměti národaSetkání s partyzány nemuselo být vždy příjemnou záležitostí. Vzpomíná A. Gjurič.

Maminka antifašistka
Erika Bednářová | Archiv Paměti národaMaminka Eriky Bednářové byla německá antifašistka. Byla několikrát zatčená gestapem, a v roce 1940 jí odebrali děti.

Sabotáž kabelu
Václav Dušek | Archiv Paměti národaPan Dušek se jako člen odbojové skupiny "Václavík" podílel na sabotážní činnosti.