- Fotografie 10
- Video 4
- Pamětnické klipy 9
- Archivní klipy 0
- Příběhy 20. století 0
Reinhard Heydrich nastoupil do funkce zastupujícího říšského protektora v Praze 27. září 1941. Dostal za úkol se vypořádat se stále více aktivním odbojovým hnutím v protektorátu Čechy a Morava.
Proto hned druhého dne po svém nástupu vyhlásil v některých oblastech stanné právo s cílem zajistit především bezproblémový chod hospodářství v německém týlu. Začaly fungovat tzv. stanné soudy, které obratem předávaly obviněné na popraviště či do koncentračních táborů. Okupačním bezpečnostním složkám se pod Heydrichovým energickým vedením podařilo silně narušit síť odbojových organizací.
I přes protesty domácího odboje vznikl v anglickém exilu plán na Heydrichovu likvidaci, jehož cílem bylo především dokázat Spojencům odhodlanost a bojeschopnost Čechoslováků. Atentát provedli 27. května 1942 v Praze dva parašutisté vyslaní z Velké Británie – Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Spolupracovali však s dalšími výsadkáři i s některými příslušníky domácího odboje.
Vzápětí po atentátu byl v celém protektorátu vyhlášen výjimečný stav. V platnost vstoupil zákaz nočního vycházení, na atentátníky byla vypsána milionová odměna, byly vynášeny tresty smrti jen za pouhé schvalování atentátu. Na kobyliské střelnici byly posléze popraveny také stovky příslušníků domácího odboje, včetně někdejšího předsedy vlády generála Aloise Eliáše. Represe ještě zesílily po Heydrichově smrti, odvetou byly vypáleny a vyhlazeny celé vesnice – Lidice a Ležáky. Masový teror měl značně deprimující účinek na psychiku obyvatelstva, atentát i následné represe však měly velký ohlas ve světě. V jejich důsledku Velká Británie, Francie i Itálie v průběhu let 1942-1944 prohlásily tuto dohodu za neplatnou. Z mezinárodního hlediska je atentát na Reinharda Heydricha, jednoho z nejdůležitějších představitelů nacistické třetí říše, nejvýznamnějším činem českého odboje za druhé světové války.
Fotografie

Na boku auta jsou vidět stopy po výbuchu granátu. Archiv J. Čvančary

Po atentátu na Heydricha gestapo urputně hledalo jakoukoliv indicii, která by ho přivedla na stopy atentátníků. Jak se ukázalo, stopa vedoucí do Lidic, kde žily rodiny dvou v Anglii bojujících vojáků, byla mylnou – vesnici to však nezachránilo. Na dvoře zničeného statku rodiny Horákových.

Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor. Dne 27.května 1942 na něj byl spáchán atentát, následkům zranění podlehl o několik dní později.

Zatáčka v pražských Holešovičkách, místo, kde byl atentát proveden.



Asi 1941

Archiv J. Čvančary

Vyšlo v časopisu Hvězda

Vyšlo v časopisu Hvězda
Video
Pamětnické klipy

Skrývání Gabčíka a Kubiše
Vladimír Maděra | Archiv Paměti národaVladimír Maděra vypráví, proč se atentátníci na Heydricha ukrývali v Praze a jaký byl jejich konec.

Plány do budoucna zničil příchod gestapa
Lidmila Daňková | Archiv Paměti národaJednou psala třída paní Daňkové v hodině němčiny slohovou práci. Téma bylo: Moje plány do budoucna. V tom přišlo do třídy gestapo, studenty pozatýkalo a všechny krásné plány, o nichž studenti psali, se rozplynuly.

Jak studenti osnovali atentát
Lidmila Daňková | Archiv Paměti národaKarel Dvořák byl spíše slabší student. Jednou se měl neopatrně vyjádřit před dcerou nacistického pohlavára o jejím otci a celá septima roudnického gymnázia byla následně zatčena gestapem.

Pospolitost třídy
Lidmila Daňková | Archiv Paměti národaLidmila Daňková mluví o tom, co dobrého její třídě věznění přineslo: máloco dokáže partu tak stmelit, jako když je vystavena nespravedlivým represím.

Zatkli mě kvůli Heydrichovi
Jan Dorúšek | Archiv Paměti národaKdyž byl proveden atentát na Heydricha, zpravodajské služby dobře věděly, že Jan Dorúšek kdysi utíkal s Gabčíkem přes hranice – a přišly si pro něj.

Ohlas atentátu na Heydricha v zahraničí
Roman Rentka | Archiv Paměti národaAtentát na říšského protektora Heydricha měl v zahraničí velký ohlas. V roce 1942 žil Roman Rentka v okupované Francii. Vzpomíná, jak lidé nadšeně tleskali v kině, když slyšeli zprávy o statečném činu československých parašutistů.

Konec Stránského rodiny za heydrichiády
Oldřich Stránský | Archiv Paměti národao úspěšném atentátu na Heydricha zavedli Němci zvláštní nařízení a všichni Židé z transportu do Terezína byli odvezeni do východního Polska a zavražděni. Týkalo se to také rodiny pana Stránského.

Heydrichiáda a „zmizelý“ spolužák
František Zahrádka | Archiv Paměti národaNacistický teror rozpoutaný po atentátu na Heydricha prožil František Zahrádka jako žák druhé třídy budějovické měšťanky. Spolužákovi Toningerovi nacisté popravili otce, pak si pro něj přišlo gestapo a už ho nikdy nikdo neviděl.

Podezřelé bylo i obyčejné setkání na ulici
Zdeněk Žemlička | Archiv Paměti národaZa heydrichiády se lidé báli se i normálně bavit na ulici.