- Fotografie 21
- Video 1
- Pamětnické klipy 20
- Archivní klipy 0
- Příběhy 20. století 0
Holokaust (židovský ekvivalent šoa) je pojem, jímž označujeme systematické pronásledování a hromadné vyvražďování Židů nacisty v období druhé světové války.
Někdy je pod tento pojem zahrnována i perzekuce dalších etnických, náboženských a politických skupin obyvatelstva (např. Romů, tělesně a mentálně postižených, homosexuálů aj.).
Už krátce po nástupu Adolfa Hitlera k moci byla v Německu zaváděna rozmanitá protižidovská opatření, která se s postupující nacistickou expanzí rozšiřovala i na další evropské země. Hitler poprvé ohlásil svůj úmysl „konečného řešení židovské otázky“ na počátku roku 1941. Plán praktického provedení této politiky propracovala konference ve Wannsee, která se konala o rok později. Židé z Německa i okupovaných území byli soustřeďováni nejprve v ghettech, později v koncentračních a vyhlazovacích táborech, jakými byly například Osvětim-Březinka, Treblinka, Belzec, Chelmno, Sobibor či Majdanek. Jednotky Einsatzgruppen měly na svědomí další statisíce židovských obětí v masakrech konaných především v Polsku a dobytých částech SSSR. Nacistické vraždění si vyžádalo život šesti milionů evropských Židů, osmdesát tisíc z nich bylo československými občany.
V protektorátu Čechy a Morava začali být Židé od podzimu 1941 soustřeďováni v terezínském ghettu – nejprve v bývalých kasárnách, po vystěhování původních obyvatel v polovině roku 1942 i v civilních domech. Do Terezína proudily tisícové transporty Židů nejen z protektorátu, ale i z Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska a koncem války i ze Slovenska a Maďarska. Život velké části z nich skončil v osvětimských plynových komorách, na 35 000 vězňů zemřelo přímo v Terezíně v důsledku stresu, hladu a hrozných ubytovacích a hygienických podmínek. Za necelé čtyři roky prošlo terezínským ghettem více než 140 000 židovských vězňů.