- Fotografie 14
- Video 1
- Pamětnické klipy 7
- Archivní klipy 0
- Příběhy 20. století 0
Po krátkém reformním nadechnutí na konci 60. let se následující dvě dekády v Československu nesly ve znamení opětovného utužení komunistické diktatury pod dohledem sovětských tanků.
Normalizační režim však neznamenal návrat k teroru 50. let a popravám politických oponentů. Počet politických vězňů se již nepočítal na desetitisíce, ale „pouze“ na stovky. Ti, kteří se rozhodli na kompromis s režimem nepřistoupit například tím, že se snažili chovat nezávisle na tehdejších mocenských strukturách, však byli perzekvováni velmi tvrdě. To byl i případ umělců z okruhu tzv. undergroundu. Právě exemplární soudní proces s členy skupiny The Plastic People of the Universe sjednotil do té doby izolované opoziční skupiny – bývalé reformní komunisty odstavené po roce 1968, představitele církví, zakázané umělce a další – v odporu vůči normalizačnímu režimu, jehož vyjádřením bylo Prohlášení Charty 77. Kolem něj se pak zformoval nejvýznamnější proud československého disentu. Ten sice nebyl příliš početný, jeho aktivity však měly pro společnost velký význam tím, že pomáhaly udržovat vědomí kontinuity boje za svobodu a demokracii. Chartisté kritizovali komunistické představitele za nedodržování lidských práv, k němuž se ČSSR zavázala (kromě vlastní ústavy) v rámci helsinských dohod v roce 1975. Nevybíravý postup komunistického režimu vůči chartistům vedl v roce 1978 k založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), jehož členové se snažili sledovat a zveřejňovat případy politické perzekuce, nezřídka se však sami stali jejími oběťmi.
K určitému společenskému a kulturnímu uvolnění došlo až v druhé polovině 80. let, kdy se (bezesporu pod vlivem sovětské politiky otevřenosti, tzv. glasnosti, a procesu přestavby ekonomiky, tzv. perestrojky) zvolna začala probouzet občanská společnost – v okruhu nejmladší generace disentu začaly vznikat nové nezávislé iniciativy, aktivizovaly se církve, umělci, studenti, ekologická hnutí apod.
Fotografie


Jeden z 200 000 letáků připravených Hnutím revoluční mládeže a odboráři-tiskaři z Prahy 6 s výzvou k prvnímu výročí okupace.

Praha, srpen 1969

Jedním z ohnisek společenského života do jisté míry nezávislého na tehdejších doktrínách bylo církevní prostředí. Na fotografii předsedá bohoslužbě evangelický duchovní Svatopluk Karásek (ještě předtím, než mu byl odebrán státní souhlas).


Ti, kteří z „kádrových důvodů“ nesměli studovat, anebo studenti, které dobová výuka v duchu marxismu-leninismu neuspokojovala, mohli navštěvovat tzv. bytové semináře (a vykoledovat si tak zájem StB). Na této fotografii přednáší „zakázaný“ teolog profesor Milan Balabán o hebrejském myšlení.

Skauting byl po srpnu 1968 opět zakázán. Některé oddíly byly zrušeny, jiné se ukryly v Pionýru a jiných mládežnických organizacích, nebo se stáhli do ilegality. Petr Maišajdr se svými skauty na Vlčí hoře, 1979

koncert v sále na baráku v Rychnově

Z archivu Františka Stárka - Čuňase.

Tomáši Hradílkovi a Rudolfu Berezovi se podařilo skoro 20 minut stát v průvodu s transparentem, než je zatkla Státní bezpečnost. (1. 5. 1987)

První povolená demonstrace v ČSSR

Havel hovoří na jediné povolené demonstraci opozičních skupin, Praha, Škroupovo náměstí 10. 12. 1988

Setkání českých a polských disidentů na hranici v Rychlebských horách, 1989

Leták zvoucí na demonstraci k výročí 20. let upálení Jana Palacha. Ta odstartovala tzv. Palachův týden.
Video
Ondřej Hoch: Jednou za rok jsem měl hodinu návštěvu manželky
()Pamětnické klipy

Počátky moravského samizdatu
Rostislav Valušek | Archiv Paměti národaRostislav Valušek vypráví, jak se dostal k vydávání samizdatu.

Neustále pod dozorem Stb
Tomáš Hradílek | Archiv Paměti národaPamětník popisuje, co znamenalo být pod dozorem Stb na malém městě, a jak se mu občas podařilo dozoru uniknout.

Zatčení na nádraží
Tomáš Hradílek | Archiv Paměti národaJak Stb zatýkala Hradilka v na nádraží v Lipníku nad Bečvou. Z nádraží ho museli vynést, odmítl s nimi nenápadně odejít a místo toho si lehl na zem.

Volby 1976
Tomáš Hradílek | Archiv Paměti národaTomáš Hradilek se svojí ženou se rozhodli, že nebudou chodit ke komunistickým volbám.

Osvračín
Silvestra Chnápková | Archiv Paměti národaChnápkovi koupili polorozbořený mlýn v Osvračíně, o který se je Státní bezpečnost postupně snažila připravit .

Represe ze strany státu
Silvestra Chnápková | Archiv Paměti národaLidé, kteří nebyli konformní s režimem čelili neustálé šikaně ze strany státu.

Příbeh Niny Schwarzové
Anna Magdalena Schwarzová | Příběhy 20. stoletíAnna Magdalena si vždycky říkala Nina.