- Fotografie 3
- Video 0
- Pamětnické klipy 7
- Archivní klipy 8
- Příběhy 20. století 0
Přelom 50. a 60. let byl pro většinu zemí východního bloku obdobím částečného uvolňování a pokusu o reformy stávajícího systému.
Tyto snahy nastartoval 20. sjezd KSSS v roce 1956. Kritika stalinistické éry N. Chruščovem přinesla první rehabilitace perzekvovaných, stejně tak i snahu o zvýšení produktivity průmyslové i zemědělské výroby.
V Československu vedly rostoucí hospodářské obtíže, odkrývání pravdy o politických procesech v 50. letech a všeobecná kritika oficiální politiky k postupnému uvolňování poměrů v zemi. S tím ale narůstala společenská krize, která si žádala řešení. Stupňovaly se požadavky na svobodu slova a názoru, na svobodu informací a uměleckého projevu i vlastního náboženského přesvědčení.
Pražským jarem rozumíme období od 5. ledna 1968, kdy čelné pozice ve vedení KSČ zaujali příznivci ekonomických a společenských reforem v čele s generálním tajemníkem ÚV KSČ Alexandrem Dubčekem. Velkou roli sehrály sdělovací prostředky, které díky slábnoucímu vlivu cenzury již od ledna informovaly veřejnost objektivněji o probíhajících změnách. Díky nim se také dostal do povědomí společnosti termín „socialismus s lidskou tváří“. V březnu 1968 abdikoval Antonín Novotný a novým prezidentem se stal Ludvík Svoboda. Ten pak na začátku dubna jmenoval novou vládu v čele s Oldřichem Černíkem. V dubnu byl na plénu ÚV KSČ přijat proreformní „Akční program KSČ“. Zrušení cenzury a oslabení role policejního státu umožnily na jaře 1968 obnovení a vytvoření celé řady společenských i politických organizací a aktivit. Probíhající změny se dotkly i samotné KSČ. Požadavek na demokratizaci strany vyústil ve svolání mimořádného sjezdu strany na září 1968.
Obavy konzervativního křídla KSČ ze ztráty pozic vedly jeho stoupence k hledání cesty, jak reformy zastavit. Tlak na reformní vedení strany a státu sílil také ze strany ostatních zemí východního bloku, především ze SSSR. Obava z možného zvrácení reformního procesu ze strany konzervativců za pomoci SSSR přiměla část kulturní veřejnosti k mobilizaci obyvatel. Manifest Dva tisíce slov vzbudil nebývalý ohlas doma i v zahraničí. Díky tomu se reformní komunisté dostali v létě 1968 pod dvojí tlak: veřejnost vyžadovala další výraznější změny, které původně nezamýšleli, naproti tomu Moskva žádala ukončení reforem pod hrozbou vnějšího zásahu.
Fotografie

29. 3. 1968 obnovuje skautská organizace svoji činnost.

Josip Broz Tito byl prezidentem Jugoslávie v letech 1953-1980. Tito v Moskvě podpořil československý obrodný proces, Dne 9. srpna 1968, kdy spor mezi Brežněvem a Dubčekem dospěl na ostří nože, navštívil Tito Prahu a byl veřejností přijat jako spasitel.

Jedna z nejvýraznějších postav pražského jara.
Pamětnické klipy

Nálada pražského jara
Olbram Zoubek | Archiv Paměti národaOlbram Zoubek vzpomíná na jedinečnou atmosféru ve společnosti v období pražského jara.

Pražské jaro bylo infantilní
Sergej Magid | Archiv Paměti národaSergej Magid si váží obrodného hnutí v Československu, zpětně si však uvědomuje, že očekávání, „že to tak Brežněv nechá“, bylo naivní.

Pražské jaro ve Svazu mladých vědeckých pracovníků
Josef P. Skala | Archiv Paměti národaNa jaře 1968 se mladí vědci snažili modernizovat oficiální přístup k vědě. Snahy ale zmařila srpnová okupace, kterou Skala pomáhal dokumentovat.

Rok 1968 jako předěl
Pavel Kohout | Archiv Paměti národaDíky spojenecké invazi Pavel Kohout vystřízlivěl. Mluví také o vztahu nekomunistických a komunistických spisovatelů před rokem 1968 a jak se navzájem respekt

Kvas ve straně
Tomáš Hradílek | Archiv Paměti národaTomáš Hradilek vysvětluje, proč vstoupil v 60. letech do strany.

Zakládání Klubu angažovaných nestraníků
Andrej Gjurič | Archiv Paměti národaA. Gjurič vzpomíná na svou roli při zakládání KANu.

Tvůrčí doba
Ivan Binar | Archiv Paměti národaIvan Binar vypráví o divadle Pod okapem.
Archivní klipy
Václav Havel 1967
Archiv Československého rozhlasu | 1967Václav Havel odpovídá v rozhlase roku 1967, pořad: 33 otázek pro dramatika a herce Václava Havla.
Ota Šik v kontaktním rozhlasovém pořadu Otázky s telefonem
Archiv Československého rozhlasu | 9. 4. 1968Ota Šik byl od 8.4. do 3.9. 1968 místopředsedou vlády, pověřený otázkami ekonomické reformy, jedna z výrazných postav pražského jara.
Kliment Sommer k obnovení Sokola
Archiv Československého rozhlasu | 9. 4. 1968Sokol byl komunisty zrušen roku 1956, v období pražského jara se snažil o své obnovení.
M. Weiner o proměně médií v jarních měsících 1968
Archiv Československého rozhlasu | 10. 3. 1968Nebývalá svoboda médií ostře kontrastovala s tuhou cenzurou fungující ještě v prosinci 1967.
Smrkovský o úloze médií
Archiv Československého rozhlasu | 15. 3. 1968Rozhovor Slávy Volného s J. Smrkovským. Josef Smrkovský byl československý politik a funkcionář KSČ během Pražského jara 1968, kdy zastával funkci předsedy Národního shromáždění ČSSR. Byl představitelem reformistického křídla KSČ.
Redaktor M. Weiner v diskusi s posluchačem
Archiv Československého rozhlasu | březen, 1968Rozčilený posluchač nesouhlasí se směrem, kterým se Československo vydává na jaře roku 1968.
Proč ministerstvo vnitra ruší vysílání Svobodné Evropy
Archiv Československého rozhlasu | 9. 4. 1968Rozhovor redaktora Janíčka s tiskovým tajemníkem ministerstva vnitra kapitánem Dubským
Svobodnou Evropu rušíme preventivně
Archiv Československého rozhlasu | 9. 4. 1968V pokračování rozhovoru kapitán Dubský vysvětluje, že vysílání Svobodné Evropy je rušeno preventivně, aby byli občané chráněni před pácháním trestných činů.